Na początek – Ameryka! Wiele osób już zna i korzysta, a licznym znajomym podsuwam tę aplikację, bo jest prosta jak konstrukcja cepa. Canva – magiczne narzędzie pozwalające tworzyć całkiem przyzwoite grafiki do mediów społecznościowych, prezentacji, blogów, plakatów.
Można skorzystać z ogromnego wyboru gotowych, edytowalnych szablonów, bazy darmowych elementów takich jak ikony, zdjęcia, ramki, wykresy (nowość!). Są też elementy płatne, każdy z nich ma jednakową cenę 1$. Narzędzie pozwala bawić się układem, tekstem, tłem, a także przesyłać własne pliki. Grafiki można pobrać w wersji JPG, PNG i PDF lub udostępnić (Facebook, Twitter). Claim Canvy brzmi: „Świat projektowania dla każdego”. Trafny!
6 przykładowych grafik stworzonych przy użyciu Canvy na potrzeby mojego fanpage’a:
Drugą aplikacją, którą w zasadzie obecnie testuję jest Relay. Pierwsze 2 tygodnie są za free, później miesięczna opłata wynosi 16$. Dlaczego Relay mi się spodobało? W szybki i banalny sposób pozwala stworzyć grafiki na bazie szablonów, które same się kadrują.
W odróżnieniu od Canvy tu trzeba wgrać własne grafiki, które chcemy poddać obróbce (zdjęcia, obrazki, logo), a następnie odpowiednio je zaaranżować, dodać treść i gotowe. Po stworzeniu jednej grafiki można automatycznie zobaczyć, jak będzie prezentowała się w formie postu w social media (Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Linkedin), zdjęcia w tle (Facebook, Twitter, YouTube), okładki książki, infografiki, jako mock-up… Relay w moim odczuciu jest narzędziem prostym i intuicyjnym.
2 przykładowe grafiki stworzone przy użyciu Relay:
Treści wizualne tworzone są w celu pokazania nie tylko haseł reklamowych, cytatów, czy kolaży. Czasem zależy nam, aby zwięźle i schludnie zaprezentować dane. Jak zaserwować nawet dużą ilość informacji tak, aby były one łatwo przyswajalne a odbiorca nie zasnął już na wstępie? Piktochart.
Znajdują się tu setki szablonów, które można edytować, zmieniać kolory i fonty, wstawiać ikony oraz wykresy i mapy. Gotowe projekty pobierzesz na swój komputer jako JPEG lub PNG lub udostępnisz na platformach: Facebook, Twitter, Google+ i Pinterest. Grafiki w darmowej wersji będą opatrzone znakiem wodnym Piktochart, jednak mnie to nie przeszkadza. Jeśli więc potrzebujesz infografiki, prezentacji lub raportu z porządnym designem – zrób je sobie sam!
Przykładowa infografika stworzona przy użyciu Piktochart:
Jasne, że możesz zlecić wykonanie treści wizualnych grafikowi, freelancerowi lub agencji. Jednak mnogość programów do samodzielnego projektowania grafik, intuicyjność w ich użytkowaniu i możliwość wykorzystywania gotowych szablonów i layoutów aż kuszą, żeby pobawić się nimi samemu. Ciebie nie kuszą?
Daj znać, czy podobał Ci się pierwszy wpis i czy był przydatny. Jeśli masz pytania dotyczące któregoś z opisanych narzędzi do tworzenia ładnych grafik – napisz do mnie.
Kategorie: content marketing, social media